Musiikintekijöiden rahaston vuoden 2025 toisen hakukierroksen apurahat jaettu
Musiikintekijöiden rahastoon lähetettiin vuoden 2025 toisessa haussa yhteensä 634 apurahahakemusta kun vuoden ensimmäisessä haussa vastaanotettiin 1293 hakemusta.
”Musiikintekijöiden rahaston vuoden 2025 toinen apurahakierros on nyt käsitelty ja saajat on valittu. Viime kierroksen jälkeen muutimme hakuohjetta niin, että hakija voi hakea vain yhdestä apurahaluokasta kerrallaan. Se vähensi hakemusten määrää, mutta teki prosessista huomattavasti selkeämmän. Koska hakuohjeet voivat muuttua kierroksittain, en voi liikaa korostaa sitä, että ohjeet kannattaa aina lukea huolellisesti ennen hakemuksen lähettämistä. Tälläkin kierroksella tuli valitettavan paljon virheellisiä hakemuksia, jotka jäivät pois käsittelystä, vaikka sisältö olisi muuten ollut aivan kohdillaan”, toteaa Musiikintekijöiden rahaston toimikunnan puheenjohtaja Sampo Haapaniemi.
Rahaston toimikunta jakoi apurahavaroja yhteensä 175 300 euroa ja ne jaettiin kokonaisuudessaan yhteensä 98 hakijalle. Valtaosa varoista, 104 400 euroa, jaettiin 62 hakijalle työskentelyapurahana eli luovaan työskentelyyn tarkoitettuna tukena.
Musiikintekijöiden rahaston toimikunta jakoi apurahoja seuraavasti:
Työskentelyapurahat
- Jaettiin 62 kpl
- Yhteensä 175 300 euroa
Hankinta-apurahat
- Jaettiin 21 kpl
- Yhteensä 40 350 euroa
Reissuapurahat
- Jaettiin 11 kpl
- Yhteensä 18 500 euroa
Uralle-apuraha
- Jaettiin 4 kpl
- Yhteensä 12 000 (3000 euroa per myönnetty apuraha)
Erityisapurahaa ei jaettu
Musiikintekijöiden rahastosta on mahdollista hakea viittä erilaista apurahaa: 
- Työskentelyapuraha on tarkoitettu työskentelemiseen musiikintekijänä, eli säveltämiseen, sanoittamiseen ja sovittamiseen.
- Reissuapuraha on tarkoitettu säveltämisestä, sanoittamisesta tai sovittamisesta aiheutuvien matkojen kustannuksiin.
- Hankinta-apuraha on tarkoitettu esimerkiksi luovaa työtä tukeviin laitehankintoihin ja esimerkiksi studion vuokraan parempien demoäänitteiden aikaansaamiseksi.
- Erityisapuraha voidaan myöntää hakemukselle, jossa erityisen suuren tuen tarve on hyvin perusteltu ja hakijan tulee olla myös vakiinnuttanut asemansa musiikintekijänä.
- Uralle-apuraha myönnetään alle 30-vuotiaalle tekijälle, joka on vakavasti rakentamassa uraa musiikintekijänä.
- Kaikki apurahat ovat tarkoitettu nimenomaan musiikintekemiseen, eikä esimerkiksi esiintymiseen liittyviin tarpeisiin. Hakijan ei tarvitse olla Suomen Musiikintekijöiden jäsen. Musiikintekijöiden rahastosta apurahan saanut ei voi saada seuraavan kahden hakukierroksen aikana apurahaa.
Myönnetyt apurahat löytyvät klaavi.fi-sivustolta. Seuraava Musiikintekijöiden rahaston apurahahaku on helmikuussa 2026. Huomioithan, ettei apurahaa myönnetä hakijalle, jolla on vuoden tai yli vuoden mittainen taiteilija- tai työskentelyapuraha, eikä hakijalle, joka on saanut Musiikintekijöiden rahaston apurahan kahden edellisen hakukierroksen aikana.
Musiikintekijöiden rahasto edistää ja tukee suomalaisten musiikintekijöiden toimintaa ja työtä jakamalla stipendejä. Rahastoa hallinnoi musiikintekijöiden etujärjestö Suomen Musiikintekijät ry. Rahastoon siirrettävät varat ovat peräisin Kopiosto ry:n Suomen Musiikintekijät ry:lle vuosittain tilittämistä kevyen musiikin teosten valokopiointikorvauksista.
www.musiikintekijat.fi

