Tekijöiden ansainta rakentuu esitysilmoituksille
Jos käyt keikoilla, olethan itse muistanut tehdä esitysilmoituksesi? Mikäli tunnet esiintyviä muusikoita, kysäisepä seuraavalla kerralla nähdessäsi, muistavatko he ilmoittaa soittamansa ohjelmiston.
BIISI syntyy, siitä tehdään teosilmoitus, se julkaistaan, se esitetään – mitä seuraavaksi? Esitysilmoitus!
Teosto saa valtavan määrän esitysilmoituksia vuosittaisten neljän eräpäivän puitteissa, mutta tiedossa on, että esitettyä ohjelmistoa jää myös ilmoittamatta.
Tilaisuuksien järjestäjien maksamat maksut ohjautuvat niille ohjelmistoille, jotka on ilmoitettu. Raha ei päädy oikeille oikeudenomistajille, jos esitysilmoitusta ei ole. Vaikka esitys on tapahtunut ja musiikki soinut, ilmoittamatta jääneet ohjelmistot – biisit ja niiden tekijät – jäävät ilman tilityksiä, jos esitysilmoitus ei saavu Teostoon.
VALITETTAVASTI lainsäädäntö ei anna mahdollisuutta tehdä esitetyn ohjelmiston ilmoittamisesta pakollista. Musiikin esittämiselle pitää kyllä hankkia lupa, se on tilaisuuden järjestäjän velvollisuus, mutta esitetyn ohjelmiston ilmoittamatta jättämistä ei voida sanktioida. Motivaatio pitää löytyä jotenkin toisin.
Lanseeraamme luovan alan järjestöjen kesken syyskauden aikana kampanjan, jossa kannustamme artisteja, bändejä ja muita esittäjäryhmiä sisäistämään esitysilmoitusten tärkeyden. Niiden tekeminen on helppoa, ja sen pitäisikin olla itsestään selvä rutiini. Toivottavasti tämä kampanja sekä vuosittainen Vuoden raportoija -tunnustuksen jakaminen ohjaa ajatuksia oikeille reiteille: tekijöiden ansainta rakentuu esitysilmoituksille, ja ilman tekijöitä ei ole biisejä esitettäväksi.
OLETKO jo kuullut Janne Rintalan tähän kampanjaan tekemän biisin Säv.San.?
Ennen ensimmäistä nuottia on sali pimeä
Yleisö on villinä, ne huutaa tähden nimeä
Äänenpaine tuntuu vatsassa kun mikin eteen meen
Ne jälleen syö mun kädestä kun taikojani teen
Keikan jälkeen Teostolle täytän ilmoitukset
Niin lauluntekijöille saadaan työstä korvaukset
Jos ei laulajalla sävellystä oisi
minkä tahdissa nuo kaksi tänään rakastua voisi
Sanat, jotka sopii tähden suuhun
niiden voimalla tuo eturivin pari lentää tänään vielä kuuhun
Ihmisjoukko täynnä lauluihini samaistuvia
Nimikirjoitusten jakoa ja yhteiskuvia
Mä kiitän yleisöäni, taas kutsuu yö ja tie
Vain pienen hetken keikkailmoituksen teko vie
Ei Teosto vois tietää mihin rahat tilittäis
Jos keikoiltani ilmoitukset tekemättä jäis
Esittäjät: Tommi Läntinen ja Sara Siipola
Teksti on julkaistu Janne Rintalan sekä Mökkitie Recordsin ja HMC Publishingin luvalla.
Kampanjan toteuttavat Suomen Musiikintekijät, Suomen Musiikkikustantajat ja Teosto.