Suomen nuottigraafikot järjestäytyvät

Suomen nuottigraafikot järjestäytyvät

Marraskuussa 2015 perustettiin suomalaisten nuottigraafikkojen etuja, arvostusta ja yhteisöllisyyttä edistävä yhdistys, Suomen nuottigraafikot ry. Aikaisemmin alaan liittyvistä tariffisopimuksista ovat sopineet keskenään mm. Suomen Muusikkojen Liitto ja Yleisradio.

Yhdistyksen tarkoituksena on toimia aktiivisesti etuusasioihin liittyvien sopimusten asiantuntijana alan erityisluonteen vuoksi. Yhdistys järjestää nuottigrafiikan kursseja, tuottaa alaan liittyviä julkaisuja ja pyrkii muilla tavoin lisäämään alan tunnettuutta musiikkialan toimijoiden, kuten orkestereiden ja säveltäjien keskuudessa. 

Yhdistyksen jäseniksi voivat hakemuksesta liittyä kaikki suomalaiset ja Suomessa ammattimaisesti toimivat nuottigraafikot. 

Lisätietoja www.nuottigraafikot.org