Säveltäjä Antti Auvisesta Suomen Säveltäjät ry:n puheenjohtaja

Säveltäjä Antti Auvisesta Suomen Säveltäjät ry:n puheenjohtaja

Lauantaina 15.3.2014 pidetyssä 68. vuosikokouksessa Suomen Säveltäjät ry valitsi puheenjohtajakseen säveltäjä Antti Auvisen, 39. 

 
Auvinen on suorittanut sävellysopinnot Conservatorum van Amsterdam -musiikkikorkeakoulussa sekä Sibelius-Akatemiassa, jossa hän valmistelee parhaillaan taiteellista tohtorintutkintoa. Säveltäjänä Auvinen on kiinnostunut musiikin väreistä ja rytmistä. Hän on käyttänyt teoksissaan yllättäviä soitinyhdistelmiä sekä eri musiikkikulttuurien soittimia saavuttaakseen kiinnostavia ja kuulijaa stimuloivia sointivärejä.
 
Antti Auvinen on Teosto-palkintoehdokas teoksellaan Orior (2012). 
 
Kokouksessa kiitettiin myös tehtävänsä jättävää puheenjohtajaa, säveltäjä Tapio Tuomelaa (pj. 2010-2014), joka on yhdistyksen edustajana ottanut aktiivisesti osaa taide-elämän keskusteluun sekä toiminut sen rakenteissa kansallisissa ja kansainvälisissä työryhmissä 1990-luvulta lähtien. Tuomela kutsuttiin yhdistyksen kunniajäseneksi.