Miten musiikkialan etua valvotaan ja puolustetaan? Edunvalvontakoulutus järjestöjen jäsenille ja aktiiveille
Tervetuloa alan järjestöjen jäsenille ja aktiiveille suunnattuun edunvalvontakoulutukseen. Koulutus järjestetään 9.6.2025 Musiikin Satamassa, Espoon Keilaniemessä. Ilmoittautumisohjeet löydät alempaa.
Edunvalvontakoulutus alan järjestöjen jäsenille ja aktiiveille
Ma 9.6. klo 17–18.30 Meripaviljonki, Musiikin Satama
Onnistunut edunvalvonta on kiinni oikeasta ajoituksesta, hiotusta viestistä ja oikeiden henkilöiden kontaktoinnista. Miten, missä ja milloin kannattaa olla päättäjiin yhteydessä, oli kyse sitten paikallisista valtuutetuista tai kansanedustajista? Mikä merkitys julkisella viestinnällä on edunvalvonnassa? Mitä ei ainakaan kannata tehdä? Näihin kysymyksiin perehdytään maanantaina 9.6., kun musiikin luovan alkutuotannon edunvalvontapäällikkö, entinen kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Iiris Suomela alustaa keskustelua onnistuneesta edunvalvonnasta.
Tavoitteena on tehdä kunta- ja aluevaalien jälkeistä edunvalvontaa entistä laajemmin yhdessä kaikkien asiasta kiinnostuneiden kanssa. Lisäksi koulutuksen ja keskustelun ajatus on virittäytyä yhdessä kohti eduskuntavaaleja 2027, sillä valtaosa puolueista aloittaa vaalivalmistautumisen jo tänä vuonna. Vaaliohjelmiin kannattaakin olla vaikuttamassa viimeistään syksystä 2025 alkaen, ja se onnistuu sitä helpommin, mitä useampi on vaikuttamista tekemässä.
Tilaisuus alkaa Iiriksen lyhyellä alustuksella (20–30 minuuttia), jota on mahdollista seurata myös etänä. Tämän jälkeen aikaa on varattu kysymyksille ja keskustelulle, joka aloitetaan etäosallistujien kommenteilla ja kysymyksillä. Loppuaika on varattu paikan päällä tapahtuvaan keskusteluun, jota voi olla haastavaa seurata etänä tilan mikkien rajallisuuden vuoksi. Siksi suosituksena on saapua paikan päälle, mikäli se vain onnistuu. Matkat pääkaupunkiseudun ulkopuolelta paikan päälle korvataan edullisimman julkisen liikenteen vaihtoehdon mukaan.
Ilmoittaudu mukaan tästä linkistä,
Lämpimästi tervetuloa mukaan! Mikäli tilaisuudesta on mitään kysyttävää, lisätietoja antaa edunvalvontapäällikkö Iiris Suomela (iiris.suomela@teosto.fi, 050 514 4778)