Emma-ehdokkaat on julkaistu – katso Vuoden Musiikintekijä -ehdokkaat
Emma Gaala on Suomen suurin kotimaisen musiikin palkintogaala. Vuoden 2026 gaala järjestetään lauantaina 7. maaliskuuta 2026 Espoon Metro Areenalla.
Raati
Vuoden Musiikintekijä -kategorian ehdokkaat on valinnut Suomen Musiikintekijöiden erikoisraati. Aku Toivonen (pj), musiikintekijät Eva Louhivuori ja Riku Mattila sekä musiikkikustantaja Jonnaemilia Karrus.
Ehdokkaat
Emma Johansson
Emma Johansson on vakiinnuttanut paikkansa Suomen menestyneimpien kevyen musiikin tekijöiden joukossa. Hänet on aiemmin palkittu Emma Gaalassa Vuoden Musiikintekijä 2024 -palkinnolla.
Kuluvan vuoden aikana Johansson on ollut keskeisessä roolissa useiden eturivin artistien menestyksessä. Hän on ollut mukana luomassa hittejä mm. Mirellalle, Viiville ja Mintulle. Erityisen merkittävä on ollut tiivis yhteistyö ABREUn kanssa: Johansson on yhdessä ABREUn ja Atso Soivion kanssa kirjoittanut ABREUn koko Traagista mut maagista -albumin, joka julkaistiin marraskuussa 2025.
Johanssonin menestystä on tunnustettu Musiikkikustantajat ry:n Vuoden kevyen musiikin tekijä -palkinnolla syyskuussa 2025. Hänet tunnetaan myös lukuisia Emma-ehdokkuuksia keränneestä emma & matilda -duosta, jonka 19.9.2025 julkaistu debyyttialbumi Jos mä oisin rehellinen nousi Suomen virallisen albumilistan ykkössijalle.
Emma Johansson on ollut kirjoittamassa mm. seuraavia biisejä:
ABREU (feat. Bizi) – Äiti Teresa
Säv. Atso Soivio, Ade Iduozee
San. Emma Johansson, Anna Abreu, Ade Iduozee
Sov. Atso Soivio
Kust. HMC Publishing
VIIVI – Aina
Säv. Emma Johansson, Joonas Keronen, Viivi Korhonen, Antti Riihimäki, Lauri Halavaara
San. Emma Johansson, Joonas Keronen, Viivi Korhonen, Antti Riihimäki
Kust. HMC Publishing / Nordic Music Partners
Kuvaaja: Vinny Holmberg
Jaakko Kiuru
Jaakko Kiuru on viime vuosina noussut osaksi kotimaisten biisintekijöiden kovinta kärkeä. Hänet tunnetaan yhtä lailla taitavana sanoittajana kuin monipuolisena säveltäjänä ja hänen kirjoittamiaan biisejä ovat esittäneet mm. Ares, Juha Tapio, Bess, Kiki, Pyhimys, Ilta, Etta ja Tuuli. Kiuru on ollut ehdolla Emma-gaalassa Vuoden musiikintekijäksi myös vuonna 2023 ja vuonna 2022 hän oli ehdolla Musiikkikustantajien palkintogaalassa Vuoden biisi -kategoriassa Kikin debyyttisinglellä 666.
Jaakko Kiuru on ollut kirjoittamassa mm. seuraavia biisejä:
Ares (with pehmoaino) – Totuus sattuu
Säv. & san. Jaakko Kiuru, Aris Staboulis, Aino Morko, Saleh Masaadi, Eeti Erätuli, Max Jacobsson
Kust. Isolla Music / EMP Elements Music
Juha Tapio – Perhosefekti
Säv. Jonas Olsson, Juha Tapio
San. Jaakko Kiuru, Juha Tapio
Kust. EMP Elements Music / Isolla Music / Isolla Songs / Suurenmoiset Laulut
Kuvaaja: Santtu Salminen
Kaisa Korhonen
Kaisa Korhonen on musiikintekijä, joka säveltää ja sanoittaa kappaleita suomalaisille eturivin artisteille. Hän on ollut ehdolla Vuoden Musiikintekijäksi Emma-gaalassa myös kolmena edellisvuotena. Kaisalla on oma yhtye Pilven Piirtäjät yhdessä Axel Ehnströmin kanssa.
Vuonna 2025 Korhonen on ollut kirjoittamassa mm. Nelli Matulan jättihittiä Hitaammin hautaan. Tämän lisäksi hänen kirjoittamiaan kappaleita kyseisenä vuonna julkaisivat mm. Elastinen, Sara Siipola, Jenni Vartiainen, Jami Faltin, Hugo, Jemina ja Antti Ketonen.
Kaisa Korhonen on ollut kirjoittamassa mm. seuraavia biisejä:
Nelli Matula – Hitaammin hautaan
Säv. Kaisa Korhonen, Antti Riihimäki, Nelli Matula
San. Kaisa Korhonen, Nelli Matula
Kust. Nordic Music Partners
Elastinen – Jos tää ei oo se
Säv. Kaisa Korhonen, Axel Ehnström, Niila Arajuuri, Antti Riihimäki, Kimmo Laiho
San. Kaisa Korhonen, Axel Ehnström, Niila Arajuuri, Kimmo Laiho
Kust. Nordic Music Partners
Kuvaaja: Paavo Korhonen
Senni Rantanen
Janne Rintala
Janne Rintala, espoolainen lauluntekijä ja pianotaituri, on tehnyt poikkeuksellisen vahvan Emma-ehdokasvuoden, joka jatkaa hänen menestyksekästä uraansa Suomen musiikkikentällä. Lähes jokainen vuoden aikana julkaistu Rintalan kappale on ylittänyt joko kulta- tai platinarajan. Rintala on Mökkitie Recordsin perustajajäsen, ja hänet tunnetaan erityisesti Arttu Wiskarin pitkäaikaisena luottokirjoittajana. Yhteistyö jatkuu menestyksekkäänä, mistä osoituksena tämän vuoden suuret radio- ja striimaushitit ”AAAA” ja ”Suuria tarinoita”.
Vuoden aikana Rintala kirjoitti myös useita Portion Boysin menestyskappaleita, kuten ”Näihin hommiin ei synnytä” ja ”Tämän kesän viheltelen”. Lisäksi Elias Kaskisen ”Meidän tässä kuuluisi rakastua” nousi merkittävään suosioon, vahvistaen osaltaan Rintalan asemaa yhtenä kotimaisen popmusiikin kysytyimmistä tekijöistä.
Janne Rintala on ollut kirjoittamassa mm. seuraavia biisejä:
Arttu Wiskari – AAAA
Säv. Janne Rintala, Mika Haapasalo
San. Janne Rintala
Sov. Mika Laakkonen
Kust. HMC Publishing / Mökkitie Records
Portion Boys – Näihin hommiin ei synnytä
Säv. Janne Rintala, Mikael Forsby, Tiina Forsby
San. Janne Rintala, Mikael Forsby, Raimo Paavola
Sov. Matias Keskiruokanen
Kust. HMC Publishing / Mökkitie Records
Kuvaaja: Vinny Holmberg
Tiina Vainikainen
