Elvis mukana juhlistamassa 10-vuotista Etno-Espa-tapahtumaa runon ja laulun sokkotreffit -kilpailulla

Elvis mukana juhlistamassa 10-vuotista Etno-Espa-tapahtumaa runon ja laulun sokkotreffit -kilpailulla

Etno-Espa järjestää 10-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi runon ja laulun sokkotreffit -kirjoituskilpailun!

Etno-Espan runokilpailussa kenellä tahansa on mahdollisuus saada runotekstinsä Risto Ylihärsilän ja Pekko Käpin sävellettäväksi

Urbaaniin kansanmusiikkiin keskittynyt Etno-Espa-festivaali juhlii tänä vuonna 10-vuotisjuhlavuotta. Jo kymmenen vuoden ajan Helsingin sydämessä sijaitseva Espan lava on muuttunut elokuisin uuden kotimaisen kansanmusiikin estradiksi. Etno-Espa tunnetaan  ilmaiskonsertteja tarjoavana nykykansanmusiikin kaupunkilaisena näyteikkunana, joka huipentuu vuosittain Taiteiden yönä.

Etno-Espa ry järjestää 10-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi yhteistyössä Säveltäjät ja Sanoittajat Elvis ry:n sekä Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa kaikille avoimen runokilpailun teemalla Kohtaamisia kaupunkitilassa. Kilpailun voittajateksti sävelletään esitettäväksi Etno-Espan juhla-avajaisissa 11.8.2014. Kilpailu alkaa 15.5. ja kestää 15.6. asti.

Runon säveltävät lauluksi kilpailun päätuomarina toimiva, Risto-yhtyeestä tunnetuksi tullut ja vuoden 2014 Teosto-palkinnon pokannut Risto Ylihärsilä sekä kansainvälistä suosiota nauttiva kansanmuusikko, jouhikkovirtuoosi Pekko Käppi. 

Kilpailun ideana on saattaa uudella tavalla yhteen nykypäivän runous, populaarimusiikki sekä kansanmusiikki. Viisihenkinen kilpailun esiraati koostuuseuraavien tahojen edustajista: Elvis ry, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Radio Helsingin Suuri hesalainen kirjakerho -ohjelma, Nuoren Voiman liitto ja Sanasto. Esiraadin valitsemista kymmenestä voittajaehdokkaasta Risto Ylihärsilä valitsee sävellettävän voittajan.  Voittajaruno julkistetaan heinäkuun ensimmäisellä viikolla.

Kilpailun tarkemmat ohjeet löytyvät Etno-Espan kotisivuilta 15.5. alkaen osoitteesta www.etno-espa.fi.


Etno-Espa laajenee juhlavuotenaan

Etno-Espa-festivaali on uusinut konseptiaan. Tapahtuma tiivistyy kaksiviikkoiseksi, mutta laajenee ohjelmistoltaan: konsertteja kuullaan Helsingin sydämessä Espan lavalla kaksi päivässä sekä Taiteiden yönä puolille öin saakka. Näin Espan lava toimii pelkästään Etno-Espan estradina 11.-21.8.2014. Kahden viikon aikana Espan lavalla kuullaan jopa 20 yhtyettä. Tapahtumassa konsertteja kuullaan uutuutena nyt myös viikonloppuna, kun lauantaina 16.8. järjestetään Etno-Espan Lasten Lauantai. Lisäksi juhlavuoden ohjelmistossa tarjoillaan Espan lavan ulkopuolella tapahtuvaa ilmaista oheisohjelmaa. Etno-Espan ohjelmisto julkistetaan kesäkuun puolivälissä. 

Etno-Espan runokilpailu järjestetään yhteistyössä Sanoittajat ja Säveltäjät Elvis ry:n ja Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa. Mukana kilpailussa ovat myös Radio Helsingin Suuri hesalainen kirjakerho -ohjelma, Nuoren Voiman liitto sekä Sanasto.