Musiikintekijä 3/2026 kansikuva

03/2026

Musiikintekijä

Edellinen artikkeli
Ajassa Kolumni

Liian pieni maa vaatimattomuuteen

”Osaamista on. Tekijöitä on. Nyt tarvitsemme vain yhteistä rohkeutta. Musiikintekijä, lähtisitkö kanssamme maailmalle?”, kirjoittaa Music Finlandin toiminnanjohtaja Sari Aalto-Setälä.

Sari Aalto-Setälä
Julius Töyrylä
01.11.2026
2 min

JOS jossain suomalainen on perinteisesti hyvä, niin itsensä ja kanssakansalaistensa suoritusten aliarvioimisessa. Meidänkin alamme lähes kansallisen tason harrastuksena on ollut napakka itseruoskinta esimerkiksi suhteessa Ruotsin musasiskoihin ja -veljiin.

On toki ymmärrettävää, ettei menosta kulttuurileikkausten ja sodan varjossa muodostu helposti kovin hekumallista. Mutta voisimmeko kuitenkin muistaa hieman useammin kertoa myös onnistumisistamme?

Suomi on 5,6 miljoonan asukkaan maa. Pelkästään Suur-Lontoossa elää yli puolet enemmän ihmisiä kuin koko Suomessa. Silti suomalainen musiikki on tuottanut kansainvälisiä hittejä, tekijänoikeustuloja, maailmalla tunnettuja artisteja ja lähes 150 miljoonan euron vuosittaisen musiikkiviennin. Puhumattakaan kaikista teistä sadoista biisintekijöistä ja tarinoista näiden lukujen takana.

JUURI nyt musiikkivienti kaipaa näitä esimerkkitarinoita ehkä enemmän kuin koskaan.

Kun omissa vaikeuksissaan kamppaileva valtakunnan media ei enää kykene kertomaan suomalaisten biisintekijöiden k-pop kappaleen päätymisestä Billboardin albumilistan kärkeen, on meidän kerrottava nämä tarinat itse.

Esimerkkejä tarvitaan myös muun yhteiskunnan tuen ja rahoituksen turvaamiseksi. Poissa päättäjien silmistä on myös poissa päättäjien mielistä – ja kukkaroista. Luovan talouden kasvustrategian tavoite alan BKT-osuuden kaksinkertaistamisesta vuoteen 2040 asti kirittää, mutta ei välttämättä muutu investoinneiksi.

Harva biisintekijäkään rynnistää yksin maailmalle ilman viestintää, esikuvia ja mentoreita. Kannustusta ja tukea tarvitaan. Kuten eräs biisinkirjoittaja totesi: ”Minulle oikeastaan koulussa suositeltiin välttämään kansainvälisille markkinoille suuntaamista. Että lähde siitä nyt sitten.”

OLEMME Music Finlandissa rakentamassa ensi vuonna käynnistyvää kansainvälistymisen kasvuohjelmaa, joka keskittyy nimenomaan biisi- ja teosviennin ympärille. Esimerkkien merkitys nousi esille myös ohjelman työpajoissa, joita järjestimme keväällä. Aivan yhtä isosti esiin nousi myös yhteisön merkitys.

Kansainvälistyminen on työlästä, pitkäjänteistä ja musiikintekijälle yksinäistäkin hommaa. Tarvitsemme matalan kynnyksen kohtaamisia, kollegan kannustavaa eteenpäin tuuppaamista ja yhteisiä kunnianhimoisia hankkeita. Me Music Finlandissa lupaamme vastata tähän huutoon.

YHTEISÖLLISYYTTÄ tarvitaan myös yli genre-, ammatti- ja organisaatiorajojen. Käytännössä kaikki suomalainen artistivienti on aina samaan aikaan myös biisivientiä. Tämä toistuu kaikissa genreissä eli popissa, metallissa, folkissa, lastenmusiikissa ja jopa taidemusiikissa, jossa kotimaiset ensemblet vievät säveltäjien teoksia maailmalle. Genrehybridit kiinnostavat. Managerit, promoottorit ja ohjelmatoimistot näyttelevät omaa tärkeää rooliaan. Miksi emme siis tekisi vientiäkin entistä enemmän yhdessä?

Toivon, että tuleva kasvuohjelma ylittäisi myös musiikkialan rajat ja saisimme yhteisiin talkoisiin mukaan myös muita toimijoita vaikkapa markkinoinnista, yksityissijoittajista ja muista luovista aloista.

OSAAMISTA on. Tekijöitä on. Nyt tarvitsemme vain yhteistä rohkeutta.
Musiikintekijä, lähtisitkö kanssamme maailmalle?

Sari Aalto-Setälä
Toiminnanjohtaja
Music Finland

N° 03/2026

Myös tässä lehdessä

Arkistoon

Näin syntyi: Haaveissa vainko oot mun

Martti Heikkilä \ 3 min

Näin syntyi: Nocturne

Martti Heikkilä \ 3 min

Joona ”Skywalk” Pietikäinen – Ura rakentuu kerros kerrallaan

Ari Väntänen \ 4 min

Rebekka Holin taika tapahtuu Elina-tädin vanhalla matolla

Timo Kalevi Forss \ 5 min

Marja ja Tapio Mattlar: Luovuutta ja lampaita

Mikko Meriläinen \ 7 min

Anna Pakarinen kirjoitti väitöskirjan Cheekin lyriikoista

Martti Heikkilä \ 4 min

Tila luo musiikkia

Mikko Meriläinen \ 2 min

Teoskynnys tekoälyn aikakaudella

Aku Toivanen \ 2 min

Yrittäjyyden turvaverkot kuntoon

Pauliina Lerche \ 2 min

Liian pieni maa vaatimattomuuteen

Sari Aalto-Setälä \ 2 min